ایران و روسیه

رییس اتاق ایران و روسیه از رشد تجارت دو کشور نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: برآورد ما این است که حجم تجارت دو کشور تا پایان امسال به حدود دو میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش سفیرتجارت، هادی تیزهوش تابان درباره وضعیت تجارت ایران و روسیه، توضیح داد: در سال ۹۷ حجم تجارت دو کشور به یک میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار رسید که از این میزان، سهم واردات ما از روسیه یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار و صادرات به این کشور ۵۳۳میلیون دلار بوده است.

رشد ۱۷.۵درصدی تجارت ایران و روسیه در سال۹۸

وی افزود: تا الان که به پایان سال۹۸ نرسیده‌ایم، حجم تجارت ما با این کشور کمتر از دو میلیارد دلار بوده اما برآورد ما این است که اگر زیرساخت‌ها فراهم شود، تا پایان امسال به تجارت ۲میلیارد دلاری با روسیه برسیم که این نشان از رشد حدود ۱۷.۵درصدی تجارت دو کشور نسبت به سال گذشته دارد.

تیزهوش با اشاره به ظرفیت بالای روسیه برای توسعه تجارت، بیان کرد: این کشور سالانه حدود ۴۰میلیارد دلار واردات دارد که با توجه به ظرفیت دو کشور ما می‌توانیم سهم خوبی از این بازار به دست آوریم، ضمن اینکه در حال حاضر تفاهم‌نامه اوراسیا برای ما فرصت بسیار خوبی در امر توسعه صادرات فراهم کرده که البته باید قبل از این موضوع، دولت راه‌های تجارت را تسهیل نموده و زیرساخت‌های لازم را مهیا کند.

رییس اتاق مشترک ایران و روسیه قانون رفع تعهد ارزی را یک قانون دست‌وپاگیر برای صادرکنندگان دانست و گفت: البته در بودجه ۹۹ مطرح شده که قانون رفع تعهد ارزی از محصولات کشاورزی برداشته شود چراکه این قانون دست‌وپاگیر امکانات بسیاری را از صادرکنندگان ما گرفته است.

تیزهوش در پایان تاکید کرد: در شرایط فعلی با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، صادرات برای ما موضوع حیاتی است و نباید از آن غافل شویم که در این راستا رفع مشکلات صادرکنندگان از جمله بازگشت ارز، معضلات حمل‌ونقل و مجوزهای صادراتی از پیش‌نیازهای توسعه تجارت بین‌المللی است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =