سید حمید حسینی

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق ضمن تاکید بر ظرفیت بالای این کشور در زمینه تجارت خارجی اظهار کرد: حجم صادرات ما به عراق برابر با مجموع صادرات ایران به چهار قاره اروپاست.

به گزارش سفیرتجارت، حمید حسینی با اشاره به اتفاقات سیاسی اخیر، درباره وضعیت تجارت ایران و عراق توضیح داد: مسلما اتفاقات این چنینی روابط بین‌المللی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما میزان آن خیلی چشمگیر نبوده است؛ به طور مثال شنبه هفته گذشته مرز مهران برای ورودکامیون‌های عراقی به کشور بسته شده بود ولی در کردستان عراق هیچ مشکلی نداشتیم.

او درباره میزان صادرات به این کشور در دی ماه، بیان کرد: ما در ماه گذشته فقط به استان‌های مرکزی عراق  12 هزار کامیون عراقی بار فرستاده‌ایم، یعنی روزانه بالغ بر 400 کامیون بار وارد این کشور شده است؛ البته لازم به ذکر است که کامیون‌های عراقی دو برابر کامیون‌های ایرانی بار جابه‌جا می‌کنند و ظرفیت بیشتری دارند.

رشد صادرات به عراق نسبت به سال٩٧

وی با بیان اینکه تا کنون صادرات ما نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی بوده است، تاکید کرد: حجم صادرات ما به عراق برابر با میزان صادرات به چهار قاره اروپایی است، یعنی یک کشور به اندازه چهار قاره برای ما ظرفیت صادراتی دارد و از این رو باید به آن توجه ویژه ای شود.

به گفته حسینی، برای توسعه تجارت با عراق باید راه‌ تجارت تسهیل شود، به طور مثال موضوع کنترل کیفیت و استاندارد، افزایش تعرفه‌های گمرکی و عدم ضمانت‌های مناسب صادراتی از جمله موانع صادراتی با عراق است که باید مورد توجه هر دو دولت قرار بگیرد.

صادرات شش میلیارد دلاری در ٩ ماهه ٩٨

وی از صادرات شش میلیارد و ٣٠٠میلیون دلاری به عراق در مدت ٩ماهه امسال خبر داد و گفت: از این میزان صادرات حدود ٧٠درصد رفع تعهد ارزی شده و مابقی به واردکنندگان فروخته شده است، بنابراین صادرکنندگان به این کشور مشکلی درخصوص نقل و انتقالات بانکی و بازگرداندن ارز ندارند.

دبیر کل اتاق ایران و عراق درباره کارنامه نهایی صادرات به این کشور پیش بینی کرد: متاسفانه امسال صادرات ماهانه ما به کمتر از 4 میلیارد دلار یعنی به حدود 3.5 میلیارد دلار رسیده که با این حساب برآورد ما این است که حجم کلی صادرات به عراق تا پایان امسال به حدود ٤٠میلیاد دلار برسد.

او افزود: سال گذشته ٤٤میلیارد دلار صادرات به عراق صورت گرفت، البته امسال حجم صادرات بسیاری از کالاها نسبت به سال گذشته افزایشی بوده اما ما سالانه حدود ١٠میلیارد دلار میعانات گازی صادر می‌کنیم که آمار آن فعلا منتشر نشده و همچنین قیمت پایه صادراتی نیز کاهش پیدا کرده، که با این شرایط صادرات ٤٠میلیاد دلاری امسال برابر با ٦٠میلیارد دلار سال گذشته است. حسینی در پایان گفت: طبق آخرین آمار وزارت اقتصاد، حجم صادرات امسال نسبت به سال گذشته از لحاظ ارزشی ٣درصد و از لحاظ وزنی ٣٠درصد رشد کرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =