عباس کشاورز معاون پژوهشی مرکز ملی

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اظهارات برخی اقتصاددان‌ها اظهار داشت: همه باید به دنبال تولید باشند از یک سال و نیم قبل سیاست وزارتخانه این بوده که کالاهای نهایی با ارز نیمایی وارد شود و ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای واسطه که در تولید موثر هستند تخصیص پیدا کند.

به گزارش سفیرتجارت، در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش کشاورزی (کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی) با سرپرستی وزارت جهاد و کشاورزی آخرین وضعیت این بخش از اقتصاد کشور به بحث و بررسی گذاشته شد.

عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد با اشاره به تحریم‌ها و شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: شرایط امروز ما به گونه‌ای است که نیاز به همکاری بین تولیدکنندگان و وزارتخانه‌های دولتی بیش از گذشته احساس می‌شود. همین همکاری‌ها بوده که امروز خوشبختانه هیچ گزارشی مبنی بر گرانی و کمبود نهاده‌ها منتشر نشده است و ما در حوزه بذر، سموم و نهاده‌ها از ذخائر کافی برخوردار هستیم.

وی ادامه داد: در شرایط تحریم تعامل بیشتری لازم است در زمانی که محدودیت‌ها وجود دارد خشونت ناراحتی و بداخلاقی‌ها بیشتر می‌شود باید مواظب باشیم که تحریم‌ها ما را روبروی یکدیگر قرار ندهد.

وی با اشاره به لزوم تجهیز کشاورزی به فناوری و دانش نوین گفت: ما به این امر واقف هستیم و آن را قبول داریم اما باید محدودیت‌ها را نیز در نظر گرفت اکنون بسیاری از کشاورزها برای ادوات کشاورزی در تنگنا هستند و ما نتوانستیم ارز زیادی به آنها اختصاص دهیم. من از شما درخواست دارم که تعامل و همکاری بین خودتان و کشاورزان را بیشتر کنید و حتی الامکان اقدام به تولید کالاهایی که تا پیش از این وارد می‌کردیم بکنید. به طور مثال ما پیش از این فکر می‌کردیم که تولید آفت کش تکنیکال در کشور  میسر نیست اما بعدا یک سری از جوانان آمدند و امیدهایی به ما دادند وظیفه ما این است که از آنها حمایت کنیم.

کشاورز افزود: طرف مقابل ما محکم افزوده و هر روز برگ جدیدی رو می‌کند تجارت دنیا را در اختیار دارد اروپایی‌ها تمایل دارند که با ما کار کنند اما پیچیدگی‌هایی اقتصاد آنها با آمریکا مانع این کار شده است پس اگر می‌توانید شرکای دیگری پیدا کنید و واردات را از آنجا انجام دهید ما نباید به جایی برسیم که بذر گوجه یا بذر هندوانه در کشور نباشد. این امر مشکلات اقتصادی و اجتماعی درست می‌کند همیشه یک سناریوی دوم داشته باشید.

وی با اشاره به اظهارات هفته گذشته خود در اتاق بازرگانی مبنی بر حذف ۴۲۰۰ تومانی گفت: من هنوز به رغم برخی حرف‌ها به این امر اعتقاد دارم که تمام کالاها باید به سمت نیمایی شدن برود. از زمانی که گوشت نیمایی شد شاهد هستید که بازار چقدر آرام گرفت.

وی ادامه داد: ما نگران از دست رفتن بازارهای صادراتی شما هستیم زیرا بر این عقیده هستیم که علاوه بر تولید باید برای کشور ارزآوری هم داشت. هم اکنون ذخائر کود ما در انبار ۴۲ درصد بیش از سال گذشته است و تاکنون بیش از ۱۱ هزار و ۲۰۰ برند کود درخواست شده که ۹۷۰ عدد آن مورد تایید قرار گرفته است

کشاورز در خصوص برخی مشکلات فعالان حوزه در حوزه فروش گفت: دولت فعال بخش کشاورزی نیست و  نمی‌توانیم تحکم کنیم یا تعیین تکلیف کنیم که کشاورز فلان کار را حتما بگیرد شما باید با کشاورازن ارتباط بگیرید و خودتان را معرفی کنید نباید از دولت انتظار ایجاد تقاضا داشته باشید ما فعال اقتصادی نیستیم.

وی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر میزان مصرف بالای سم در تولیدات کشاورزی گفت: من این را کاملا رد می‌کنم ما به نسبت تولیدات خود از مصرف سم کمتری نسبت به سایر کشورها برخوردار هستیم. تفاوت ما این است که آنها توقع سموم آفت کش دارند اما نهایتا ما به چند سم وابسته هستیم در نهایت به نظر می‌رسد میزان سم مصرفی ما بالاتر است. من از شما فعالان اقتصادی تقاضادارم تا تنوع سموم را بالاتر ببرید.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اظهارات برخی اقتصاددان‌ها اظهار داشت: همه باید به دنبال تولید باشند از یک سال و نیم قبل سیاست وزارتخانه این بوده که کالاهای نهایی با ارز نیمایی وارد شود و ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای واسطه که در تولید موثر هستند تخصیص پیدا کند. دوستانی که حرف من را نقد می‌کنند جواب این سوال را بدهند که اگر ما با ارز دولتی شکر و برنج ارزان وارد کنیم آیا به تولید داخل کمک می‌شود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =