نوبخت

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به فرض صادرات ۱میلیون بشکه‌ای نفت در لایحه بودجه ۹۹ گفت: مسیرهای جدیدی برای عبور از شرایط تحریم در دستور کار قرار گرفته و در ۸ماهه امسال متوسط فروش نفت ۶۲.۵دلار بوده است.

به گزارش سفیرتجارت، محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری تشریح لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور با بیان اینکه روز گذشته لایحه بودجه با ۱۹ جلد پیوست تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، گفت: هیچ کدام اعداد بودجه مانند سال قبل نیست و در ابتدا یک برنامه برای سال ۹۹ تهیه شد و این بودجه برای اجرای برنامه مذکور است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: این بودجه برای سومین سال تحریم بزرگ اقتصادی تهیه شده است. این‌که چگونه وصول منابع در شرایط تحریم انجام شود نکته مهمی است، باید مشخص شود برون‌داد این بودجه در زندگی روزمره مردم چیست.

وی افزود، مردم به‌دنبال این هستند تا بودجه گشایشی در شرایط تنگنا ایجاد کند.

به‌گفته نوبخت، بودجه باید منابع سال را برآورد و مصارف را پیش‌بینی کند.

وی با اعلام اینکه درآمدها در بودجه عمومی ۲۶۱ هزار میلیارد و واگذاری سرمایه‌ای ۹۸ هزار میلیارد و واگذاری مالی ۱۲۴ هزار میلیارد تومان است، گفت: بودجه عمومی با احتساب درآمدهای اختصاصی ۵۶۳ هزار میلیارد تومان است. همچنین منابع عمومی بودجه ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با ابراز اینکه، بودجه ۹۹ به‌استناد طرح اصلاح ساختار بودجه تهیه شده است، گفت: این طرح ۴ محور و ۹ بسته دارد، سؤالی که وجود دارد این است؛ آیا با این سیاستها می‌توان به اهداف اصلاح ساختار بودجه دست یافت؟

وی با تصریح به اینکه منابع عمومی ۴۸۴ هزار میلیارد تومان است که ۸ درصد رشد کرده است، گفت: این منابع از سه محل درآمدها، واگذاری داراییهای سرمایه‌ای و مالی تأمین می‌شود.

نوبخت ادامه داد، درآمدها از ۱۷۵ هزار میلیارد درآمد مالیاتی، ۲۰ هزار میلیارد درآمد گمرکی و ۶۶ هزار میلیارد از محل سایر به‌دست می‌آید.

وی افزود، مالیاتها ۲۶ درصد رشد و حقوق گمرکی ۳۸ درصد کاهش یافته است، به این ترتیب کل درآمدها ۹ درصد رشد کرده است.

نوبخت با بیان اینکه، با فرض صادرات ۱ میلیون بشکه نفت، با قیمت ۵۰ دلار، نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار، درآمد ارزی ۱۸.۲۵ میلیارد دلار حاصل خواهد شد، گفت: درآمد ارزی صادرات گاز ۴ میلیارد دلار بوده که جمع درآمد ارزی ۲۲.۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

وی اضافه کرد، به این ترتیب سهم ۳۶ درصد صندوق توسعه ملی ۸ میلیارد دلار و سهم ۱۴.۵ درصد شرکت نفت ۳.۲ میلیارد دلار و سهم ۴۹.۵ درصدی دولت ۱۱ میلیارد دلار است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: مسیرهای جدیدی برای عبور از شرایط تحریم در دستور کار قرار گرفته و در ۸ ماهه امسال متوسط فروش ۶۲.۵ دلار بوده است.

نوبخت گفت: از ۴ میلیون میلیارد تومان دارایی دولت قرار شده است ۴۹ هزار میلیارد تومان آن به فروش برسد و واگذاری طرحهای عمرانی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است. به این ترتیب کل واگذاری سرمایه ای ۹۸ هزار میلیارد بوده که نسبت به سال ۹۸ حدود ۳۸ درصد کمتر است.

وی افزود، برای جبران سایر مصارف ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق فروخته خواهد شد. روش اوراق برای تامین نیازهای دولت یک روش معمول در دست دولتهاست. این درحالی است که پول جدید پر قدرت وارد اقتصاد نشده و پول از جامعه گرفته و مجدد بازگشت داده میشود.

نوبخت با بیان‌اینکه، سال اینده میخواهیم بدون کسری کشور را اداره کنیم و منابع و مصارف ۸ درصد رشد کرده است، گفت: در لایحه اعتبارات هزینه ای ۳۶۷ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۴ درصد رشد کرده است. طبق قانون افزایش هزینه باید متناسب با تورم انجام شود.

وی گفت: بیشترین پولی که در بودجه برای ۱۰ امر مختلف در نظر گرفته شده مربوط به رفاه اجتماعی است و بخش بعدی امور اموزش و پژوهش است. همچنین در رتبه سوم اعتبارات هزینه ای به امور دفاعی و نظامی مربوط است.

نوبخت گفت: درحالی که ۴۸ هزار میلیارد تومان نفت فروخته میشود ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی در نظر گرفته شده. در حال حاضرو در ۸ ماهه ۳۴ هزار میلیارد تومان که بخشی از ان به صورت اوراق بوده به پیمانکاران ارایه شده است. بر این اساس بخشی از اوراق لحاظ شده به پیمانکاران داده میشود.

معاون رییس جمهور کفت: سال بعد ۴۸ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری میشود که ۶۰ درصد رشد کرده است.

وی گفت: سال اینده ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی که ذکر شد در این مسیرهای سه گانه اشاره شده مصرف خواهد شد.

نوبخت ادامه داد، سال آینده ۳۰۰۰ میلیارد تومان به ۲۰۰۰ میلیارد تومان امسال برای رتبه بندی فرهنگیان اختصاص داده خواهد شد.

وی افزود، سال بعد ۴۳ هزار میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی توزیع خواهد شد. دهم هر ماه یارانه معیشتی و بیستم هر ماه یارانه نقدی و انتهای ماه نیز حقوقها که ۲۴۰ هزار میلیارد تومان است پرداخت خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: از نظر ما اولین ماه پرداخت حمایت معیشتی آذر ماه است، ۲۴ دی ماه نوبت دوم پرداخت نخواهد شد و در دهم دی ماه امسال پرداخت انجام میشود.

منبع: نبأپرس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =