کد خبر: 7464
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
ایران چین

دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی از اجرایی شدن موافقت‌نامه بهداشت و قرنطینه دامی بین ایران و چین از تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۸ خبر داد.

به گزارش"سفیرتجارت"، دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی از اجرایی شدن موافقت‌نامه بهداشت و قرنطینه دامی بین ایران و چین از تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۸ خبر داد.

ایران و چین در تاریخ ۴ مهرماه ۱۳۹۵ (۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۶) موافقت‌نامه همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی را در تهران به امضا رساندند.  در ادامه در تاریخ ۲۳ دی‌ماه ۹۵ (۱۲ ژانویه ۲۰۱۷) طرف چینی تائید کرد که مراحل قانونی داخلی لازم برای اجرا شدن این موافقت‌نامه را انجام داده و برای اجرایی شدن آن آمادگی دارد.  همچنین این موافقت‌نامه به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ هیات وزیران و پس‌ازآن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ تصویب شد و در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ به تأیید شورای نگهبان رسید. در نهایت دولت ایران در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۸ (۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۹) اعلام کرد که مراحل قانونی داخلی برای اجرای این موافقت‌نامه را به انجام رسانده است.

بر این اساس، طبق بند ۱۲ این موافقت‌نامه، موافقت‌نامه بهداشت و قرنطینه دامی بین ایران و چین از تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۸ (۲۴ اکتبر ۲۰۱۹) اجرایی می‌شود.

موافقت‌نامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی مشتمل بر یک مقدمه و ۱۲ ماده است.  این موافقت‌نامه با هدف ایجاد محیطی مناسب برای همکاری دوجانبه در زمینه بهداشت و قرنطینه دام، تمایل به تقویت پیشگیری از گسترش فرامرزی بیماری‌های همه‌گیر دام و تعهد بر حفاظت از منابع مرتبط با کشاورزی، دام‌پروری، شیلات و بهداشت عمومی تهیه شده است.

طبق توافق طرفین، این موافقت‌نامه برای یک دوره ۵ ساله لازم‌الاجرا باقی خواهد ماند و به‌صورت خودبه‌خود برای دوره ۵ ساله بعدی تجدید خواهد شد؛ مگر اینکه یکی از طرف‌های متعاهد قصد خود برای فسخ موافقت‌نامه را ۶ ماه پیش از تاریخ انقضا، به‌صورت کتبی و از طریق مجاری دیپلماتیک به اطلاع طرف متعاهد دیگر برساند.

منبع: اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

آخرین اخبار