برق

رییس سندیکای صنعت برق از ورود بخش خصوصی برای افزایش صادرات برق از شرق ایران به کشورهای افغانستان و پاکستان خبر داد و گفت: افغانستان و پاکستان نیاز چند هزار مگاواتی به برق ایران دارند باید از این فرصت استفاده کرد. قطعا صادرات برق به عراق در سال ۲۰۲۰ نیز تمدید خواهد شد چرا که عراق راه دیگری برای تامین برق خود از ایران ندارد و در جلساتی که با آنها داشتیم تا زمانی که نیاز برقی خود را از ایران تامین کند ایران توانایی تامین برق این کشور را دارد.

به گزارش "سفیرتجارت"، علی بخشی با اشاره به اینکه ارتباط برقی با کشورهای افغانستان و پاکستان برقرار است گفت: این کشورها نیازمند برق هستند بنابراین اگر چه این اقدام باید زودتر انجام می شد اما خوشبختانه با توجه ویژه ای که صورت گرفته امیدواریم هر چه سریعتر میزان صادرات برق به این کشورها افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان صادرات برق از شرق کشور حدود ۱۰۰ مگاوات است تاکید کرد: نیاز افغانستان و پاکستان به برق بیش از ۱۰۰۰ مگاوات است بنابراین با توجه به اینکه ارتباط الکتریکی میان ایران و این دو کشور برقرار است با ورود بخش خصوصی صادرات برق به این کشورها از شرق کشور افزایش خواهد یافت.

بخشی در خصوص صادرات برق به عراق نیز گفت: قطعا صادرات برق به عراق در سال ۲۰۲۰ نیز تمدید خواهد شد چرا که عراق راه دیگری برای تامین برق خود از ایران ندارد و در جلساتی که با آنها داشتیم تا زمانی که نیاز برقی خود را از ایران تامین کند ایران توانایی تامین برق این کشور را دارد.

رئیس سندیکای صنعت برق با اشاره به اینکه به هر حال عراقی ها به دنبال تامین نیاز برق خود از هر مسیری هستند و حتی در این فکر هستند که با احداث نیروگاه برق مورد نیاز خود را تامین کنند تاکید کرد: نکته ای که حائز اهمیت است این است که مدام عنوان می شود عربستان احتمالا جایگزین ایران برای فروش برق ارزان به عراق خواهد شد اما باید اذعان کرد که عربستان امکان اتصال برق حداقل تا ۳ سال آینده را ندارد چرا که اتصال برق عربستان ۶۰ هرتز است این در حالیست که برق عراق و ایران هر دو ۵۰ هرتز هستند.

به گفته وی، ایران در حال حاضر به عراق ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ مگاوات برق صادر می کند پس اگر عراق بخواهد از کشور دیگری برق وارد کند می تواند در طول سه سال این کار را بکند.

بخشی در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت برق صادراتی ایران به عراق در سال ۲۰۲۰ افزایش می یابد گفت: بعید است که این اتفاق رخ دهد چرا که قیمت انرژی استاندارد بین المللی دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

آخرین اخبار