کد خبر: 7041
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸
صادرات

صادرات غیر نفتی استان مرکزی در شش ماهه نخست امسال ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش "سفیرتجارت"، معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: صادرات غیر نفتی استان در ۶ ماه نخست امسال از نظر لحاظ ارزش ۲۲ درصد و از نظر وزن ۲۰ درصد افزایش داشته است.

 اصغری افزود: فرآورده‌های پتروشیمی، شمش آلومینیوم، انواع آبمیوه، مواد شیمیایی، انواع شیشه، مصنوعات ریخته‌گری، الیاف‌پلی‌استر، گوشت، گل و گیاه عمده کالاهای صادراتی استان مرکزی در ۶ ماه نخست امسال بوده است.

او در ادامه گفت: کالاهای استان مرکزی سال گذشته به ۷۸ کشور جهان صادر شد که افغانستان با ۳۵  درصد، ترکیه با ۲۰ درصد، عراق با ۱۶ درصد، پاکستان با هفت درصد و ترکمنستان با ۲ درصد بیشترین کالاهای استان را وارد کرده اند.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با وجود اینکه صادرات سال گذشته استان مرکزی بی سابقه بود اما از ابتدای امسال تا کنون رونق چشمگیری در صادرات استان ایجاد شده که پیش‌بینی می شود با این شرایط صادرات استان در سال جاری افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته باشد.

اصغری همچنین میزان واردات استان مرکزی در سال جاری را ۲۴۲ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: پودرآلومینا، آندترکیبی، کویل آلومینیوم، خط تولید آمپول، مواد اولیه آبمیوه، پاکت آبمیوه و لوازم یدکی کولتیواتور مهم‌ترین کالاهای وارداتی است.

او ارتقاء در کیفیت و کاهش در قیمت تمام شده تولیدات را شرط اصلی ورود به بازارهای جهانی عنوان کرد و گفت: صنعتگران و مدیران صنایع بزرگ استان باید افق دید خود را گسترش داده و انگیزه خود را برای ورود به بازارهای جهانی تقویت کنند و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز تمام تلاش خود را برای تسهیل در امور تولیدی و صادراتی این قشر از جامعه بکار گرفته است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =