کد خبر: 6914
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با ریزش ۲۵۰۴ واحدی روبه‌رو شد.

به گزارش "سفیرتجارت"، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با ریزش ۲۵۰۴ واحد به رقم ۳۰۵ هزار و ۸۱۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۳۶۹ واحد کاهش یافته و به رقم ۸۰ هزار و ۸۲۴ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از یک میلیون و ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.

برخی از کارشناسان دلیل ریزش شاخص بورس در روزهای اخیر را ناشی از التهابات و رفتار هیجانی سهامداران حقیقی در بازار می‌دانند که عمده این هیجانات ناشی از پیروی از فضای مجازی و تشکیل صف‌های فروش است.

بر این اساس عمده کارشناسان بورس و مسئولان سازمان بورس توصیه می‌کنند سهامدارانی که تازه وارد هستند و یا به صورت حرفه‌ای وارد بازار نشده‌اند، از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نیز مشاوره با شرکت‌های رسمی مشاور سرمایه‌گذاری و از طریق کارگزاری‌های معتبر وارد بازار شوند و در ابتدا از خرید و فروش مستقیم سهام خودداری کنند.

گرچه نوسان و ریسک دو امر ذاتی در بازار سرمایه به شمار می‌رود، اما عمده کارشناسان اقتصادی بر این باورند که برای حضور در بازار سرمایه از پس‌اندازهای خود استفاده کرده و به هیچ وجه کارشناسان توصیه نمی‌کنند، برخی افراد اموال و دارایی‌های خود را بفروشند و در بورس سرمایه‌گذاری کنند، زیرا معتقدند از طریق سرمایه‌گذاری در بورس و سودآوری آن می‌توان مسکن و ماشین خریداری کرد و نه اینکه با فروش مسکن و یا ماشین و یا سایر دارایی‌های خود در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

امروز معامله‌گران بورس بیش از ۶.۹ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۸۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۷۲۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۶۷۱ واحد کاهش یافته و به رقم ۸۱ هزار و ۹۳۵ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۷۸۲ واحد افت کرده و به رقم ۵۴ هزار و ۶۶ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با کاهش ۳۳۲۴ واحد به رقم ۳۴۶ هزار و ۳۸۰ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با کاهش ۲۱۱۲ واحد به رقم ۲۲۲ هزار و ۸۷۴ واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با کاهش ۳۷۷۶ واحد به رقم ۶۱۹ هزار و ۱۳۵ واحد رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی پارس و پتروشیمی نوری بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی خارک و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل را بازی کرده‌اند.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک تجارت با قیمت هر سهم ۴۸۱ ریال، بانک ملت ۵۷۸۷ ریال، بانک اقتصاد نوین ۳۱۰۵ ریال، سایپا ۱۸۷۴ ریال، بانک صادرات ایران ۵۶۶ ریال، فولاد مبارکه ۴۵۷۳ ریال، پالایش نفت اصفهان ۵۶۳۶ ریال، بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل ۲۱ واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم ۳۷۸۳ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۲۱۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس بیش از ۱.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۲۰ هزار معامله و به ارزش ۶۵۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون و تولید نیروی برق دماوند بیشترین اثر در تقویت شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای فولاد هرمزگان جنوب، ذوب‌آهن اصفهان، فرابورس ایران، پالایش نفت شیراز و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

امروز نمادهای پربیننده برای فعالان فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، ریل‌پرداز سیر، تولید و صادرات ریشمک و توسعه و عمران استان کرمان بوده‌اند.

همچنین با پیام ناظر بازار امروز برخی از نمادهای بورسی متوقف، برخی بازگشایی شده و برخی نیز دچار حراج شدند. می‌توان به نماد معاملاتی حق‌تقدم سرمایه‌گذاری نیرو و حق‌تقدم شرکت پارس سوئیچ و حق تقدم سیمان مازندران و نیز شرکت دارویی برکت، پارس سوئیچ و ماشین‌سازی نیرومحرکه و نیز پمپ‌سازی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی، نیروکلر، اشاره کرد که با پیام ناظر نماد این شرکت‌ها بازگشایی شدند.

همچنین نماد معاملاتی ماشین‌سازی اراک، تأمین سرمایه نوین، شیشه و گاز نیز بازگشایی شدند و با پیام ناظر حراج مجدد نمادهای معاملاتی سازه‌پویش، حق تقدم‌های سیمان فارس، فارس نو و حق تقدم سیمان صوفیان اشاره کرد.

همچنین توقف نماد معاملاتی صنایع آذرآب به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه «ب» صورت گرفت و توقف نماد معاملاتی ماشین‌سازی اراک در ساعت ۸ اتفاق افتاد.

منبع:خبرگزاری دانشجو

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =